2EZ68D2E3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ68D2E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
2Ohm
Zener Voltage :
6.8V
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number :
2EZ6V8
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
2Ohm
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Datasheets
2EZ68D2E3/TR12
Microsemi 2EZ68D2E3/TR12
ZENER DIODE 2Ohm ±2% 6.8V 5μA @ 4V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ6.8D2E3/TR12 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 4V.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
2EZ6.8D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)