2EZ6.8D/TR8
Mfr.Part #
2EZ6.8D/TR8
Description
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
2EZ6V8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Power - Max :
2W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
2Ohms
Datasheets
2EZ6.8D/TR8
Microsemi 2EZ6.8D/TR8
2Ohms ±20% 5μA @ 4V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ6.8D/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 4V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.8V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
2EZ6.8D/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)