2EZ30D5E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EZ30D5E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 30V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
Base Part Number :
2EZ30
Voltage Tol-Max :
5%
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Diode Type :
ZENER DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Working Test Current :
16.6mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
20Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 22.5V
Impedance :
20Ohm
Max Power Dissipation :
2W
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
30V
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Zener Voltage :
30V
Number of Terminations :
Datasheets
2EZ30D5E3/TR8
Microsemi 2EZ30D5E3/TR8
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 30V 500nA @ 22.5V -65°C~150°C 2W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ30D5E3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 22.5V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.This device should be operated with 16.6mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
2EZ30D5E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 22.5V
500nA @ 22.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 16.6mA
minimal dynamic impedance is 16.6mA