2EZ3.6D5E3/TR12
Mfr.Part #
2EZ3.6D5E3/TR12
Description
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
5Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80μA @ 1V
Base Part Number :
2EZ3V6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Impedance-Max :
5Ohm
Zener Voltage :
3.6V
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Max Power Dissipation :
2W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Datasheets
2EZ3.6D5E3/TR12
Microsemi 2EZ3.6D5E3/TR12
ZENER DIODE 5Ohm ±5% 3.6V 80μA @ 1V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ3.6D5E3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 80μA @ 1V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
2EZ3.6D5E3/TR12 Features
reverse leakage current of 80μA @ 1V
80μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)