2EDS8165HXUMA2
Mfr.Part #
2EDS8165HXUMA2
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC GATE DRIVER HALF-BRIDGE DSO16
Gate Drivers
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Product Category :
Gate Drivers
Infineon
Input Logic Compatibility :
CMOS/TTL
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
RoHS :
Details
Current - Peak Output (Source, Sink) :
1A, 2A
Operating Supply Current :
1.4 mA
Series :
EiceDRIVER™
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Driver Type :
High and Low Side
Logic Voltage - VIL, VIH :
-, 1.65V
Number of Drivers :
2 Driver
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Rise / Fall Time (Typ) :
6.5ns, 4.5ns
Channel Type :
Independent
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product :
MOSFET Gate Drivers
Number of Outputs :
2 Output
Voltage - Supply :
20V
Peak Output Current :
1/2 A
Minimum Operating Supply Voltage :
3 V
Supplier Device Package :
PG-DSO-16-30
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Type :
Non-Inverting
Gate Type :
N-Channel, P-Channel MOSFET
Rise Time :
6.5 ns
Maximum Operating Supply Voltage :
3.5 V
Driver Configuration :
Non-Inverting
Bridge Type :
Half Bridge
Type :
Base Product Number :
2EDS8165
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Output Current :
2 A
Typical Operating Supply Voltage :
3.3 V
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
2EDS8165HXUMA2
Introducing Gate Drivers Infineon Technologies 2EDS8165HXUMA2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), Type:Half-Bridge, Mounting Type:Surface Mount, 2EDS8165HXUMA2 pinout, 2EDS8165HXUMA2 datasheet PDF, 2EDS8165HXUMA2 amp .Beyond Gate Drivers Infineon Technologies 2EDS8165HXUMA2 ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.