2EDS7165HXUMA1
Mfr.Part #
2EDS7165HXUMA1
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
DRIVER IC PG-DSO-16
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Position :
Supplier Device Package :
PG-DSO-16-30
Current - Peak Output (Source, Sink) :
1A, 2A
Overtravel :
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Voltage - Supply :
20V
Rise / Fall Time (Typ) :
6.5ns, 4.5ns
Release Force :
Circuit :
3PST-2NC/1NO
Mechanical Life :
15,000,000 Cycles
Input Type :
Non-Inverting
Pretravel :
Logic Voltage - VIL, VIH :
-, 1.65V
Voltage Rating - DC :
250 V
Series :
XC
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Number of Drivers :
2
Termination Style :
Screw Terminal
Package :
Box
Product Status :
Active
Features :
Current Rating (Amps) :
1.5A (AC), 100mA (DC)
Channel Type :
Independent
Operating Force :
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Gate Type :
N-Channel, P-Channel MOSFET
Differential Travel :
Ingress Protection :
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Electrical Life :
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
240 V
Datasheets
2EDS7165HXUMA1
Introducing Gate Drivers Infineon Technologies 2EDS7165HXUMA1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-20°C ~ 60°C, Circuit:3PST-2NC/1NO, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 2EDS7165HXUMA1 pinout, 2EDS7165HXUMA1 datasheet PDF, 2EDS7165HXUMA1 amp .Beyond Gate Drivers Infineon Technologies 2EDS7165HXUMA1 ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Chassis Mount Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Half-Bridge
2EDS7165HXUMA1 Overview
There is greater flexibility with the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.A total of 2 drivers are integrated into its configuration.Chassis Mount is mounted in the way.By using 20V supply voltage, it is able to demonstrate its superiority.The gate type on this device is N-Channel, P-Channel MOSFET.This device allows temperatures in the range of -20°C ~ 60°C.A type of Non-Inverting is used for input in this program.In the XC series, this gate driver is included.