28FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
28FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
28
Contact Gender :
FEMALE
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
ZIF
Housing Color :
Natural
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
28
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mixed Contacts :
Cable End Type :
Tapered
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Actuator Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
FLZ
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Tin
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Current Rating :
500mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
MIL Conformance :
Termination :
Solder
Actuator Color :
Black
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Number of Rows :
1
Locking Feature :
Slide Lock
Filter Feature :
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JST 28FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
FLZ Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A