25ZLS680MEFCT810X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25ZLS680MEFCT810X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
907.5mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
4000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
ZLS
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
680μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
5.0038mm
Rubycon 25ZLS680MEFCT810X16
ZLS 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can