25ZA22M5X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25ZA22M5X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Lead Pitch :
2mm
Series :
ZA
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
3.5μA
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
350mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
450 µm
Impedance :
270mOhm
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height :
7mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Tan Delta :
0.1
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current (AC) :
350mA
Diameter :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
22µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
25ZA22M5X7
ZA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can