25YXG180MEFC8X11.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25YXG180MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
YXG
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
180µF
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Rubycon 25YXG180MEFC8X11.5
YXG 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can