25YK47M5X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25YK47M5X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tan Delta :
0.16
Capacitance :
47μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
YK
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
0.01175mA
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
Radial
Ripple Current :
120mA
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Height :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
25YK47M5X11
YK 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can