25VXG6800MEFC25X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25VXG6800MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
VXG
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
2.162A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
6800µF
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.88A @ 120Hz
VXG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In