25USC33000MEFC35X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25USC33000MEFC35X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
33000μF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
6.75A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.7625A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
25V
Series :
USC
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
USC 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In