25SEPF56M+TSS
Mfr.Part #
25SEPF56M+TSS
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 25V T/H
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Capacitance :
56µF
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
6.3mm
Ripple Current :
2.8A
Voltage :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dissipation Factor :
12 %
Published :
Lead Diameter :
500 µm
Number of Pins :
6
Dielectric Material :
Aluminum
Series :
OS-CON™, SEPF
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Leakage Current :
280μA
Lead Pitch :
2.5mm
Datasheets
25SEPF56M+TSS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 25SEPF56M+TSS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:25V, Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:6, Mounting Type:Through Hole, 25SEPF56M+TSS pinout, 25SEPF56M+TSS datasheet PDF, 25SEPF56M+TSS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 25SEPF56M+TSS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 25SEPF56M+TSS
56μF ±20% Radial, Can 0.236 6.00mm Tape & Box (TB) 30mOhm OS-CON™, SEPF Through Hole Polymer General Purpose