25PZF220M8X9
Mfr.Part #
25PZF220M8X9
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY HYB 220UF 25V T/H
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Length :
9mm
Series :
PZF
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Diameter :
8mm
Pbfree Code :
yes
Type :
Hybrid
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Ripple Current :
80mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 100kHz
Terminal Pitch :
3.5mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Published :
Life (Hours) :
4000 hours
Datasheets
25PZF220M8X9
Rubycon 25PZF220M8X9
220μF ±20% Radial, Can 0.433 11.00mm Bulk 27mOhm PZF Through Hole Hybrid Automotive