25PX33MEFC5X11
Mfr.Part #
25PX33MEFC5X11
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Stock
723
In Stock :
723
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
103.5mA @ 10kHz
Ripple Current (AC) :
69mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
69mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Series :
PX
Packaging :
Bulk
Capacitance :
33μF
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
69mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
5mm
Height :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Published :
2012
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
25PX33MEFC5X11
Rubycon 25PX33MEFC5X11
PX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 69mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can