25MXG10000MEFCSN22X35
Mfr.Part #
25MXG10000MEFCSN22X35
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Stock
27
In Stock :
27
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
2.65A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
MXG
Packaging :
Bulk
Published :
2015
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
3.0475A @ 10kHz
Ripple Current :
2.65A
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
10000µF
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Rubycon 25MXG10000MEFCSN22X35
MXG 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In