25ML56MEFC6.3X7
Mfr.Part #
25ML56MEFC6.3X7
Description
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
7mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Series :
ML
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
127.5mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
56µF
Diameter :
6.3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
85mA
Mount :
Through Hole
Datasheets
25ML56MEFC6.3X7
Rubycon 25ML56MEFC6.3X7
ML 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 85mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can