25LC640A-M/SN
Mfr.Part #
25LC640A-M/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Stock
13
In Stock :
13
Memory
Operating Temperature (Max) :
125C
Memory Organization :
8K x 8
Standby Current-Max :
0.000001A
Width :
3.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Series :
Max Operating Temperature :
125 °C
Seated Height-Max :
1.75 mm
Density :
64 kb
Base Product Number :
25LC640
Data Retention Time-Min :
200
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
25LC640A
Mount :
Surface Mount
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Data Retention :
200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Min Operating Temperature :
-40 °C
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Max Frequency :
10 MHz
Access Time (Max) :
50(ns)
RoHS :
Compliant
Mounting :
Surface Mount
Operating Supply Current :
5 mA
Product Category :
EEPROM
Parallel/Serial :
Serial
Published :
2009
Terminal Position :
Dual
Serial Bus Type :
SPI
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
8-SOIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Terminals :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
Memory Width :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
64Kb 8K x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Voltage :
5V
Microchip
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Interface :
SPI, Serial
Package Type :
SOIC N
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Clock Frequency :
10MHz
Memory Interface :
SPI
Number of Words :
8192
Operating Temperature (Min) :
-55C
Supply Current :
5(mA)
Nominal Supply Current :
5mA
Programmable :
yes
Memory Type :
Non-Volatile
Product Type :
EEPROM
Supply Current-Max :
0.005 mA
Number of Terminations :
Access Time :
50 ns
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
2.5 V
Number of Functions :
1
Organization :
8KX8
Operating Temperature Classification :
Military
Schedule B :
Temperature Grade :
Military
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Qualification Status :
Not Qualified
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Supply Voltage :
5.5 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Subcategory :
Memory and Data Storage
Memory IC Type :
Power Supplies :
3/5V
Interface Type :
Serial (SPI)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Factory Lead Time :
1 Weeks
HTS Code :
Length :
4.9mm
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Memory Format :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Operating Supply Voltage (Min) :
Product Status :
Active
Pin Count :
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Density :
65536 bit
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Pins :
Maximum Operating Temperature :
Height :
1.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MSL :
MSL 2 - 1 year
ECCN Code :
EAR99
Rad Hardened :
No
Mounting Type :
Terminal Pitch :
1.27mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Datasheets
25LC640A-M/SN
Introducing Memory Microchip Technology 25LC640A-M/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Base Part Number:25LC640A, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, 25LC640A-M/SN pinout, 25LC640A-M/SN datasheet PDF, 25LC640A-M/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC640A-M/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 25LC640A-M/SN
Memory Microchip Technology 25LC640A-M/SN Overview
The Memory Microchip Technology 25LC640A-M/SN is a high-performance EEPROM integrated circuit designed to meet the demanding requirements of modern electronic devices. With a storage capacity of 64KBIT and utilizing the SPI interface protocol operating at 10MHz, this IC provides reliable and efficient data storage and retrieval for a wide range of applications.
25LC640A-M/SN Features
  • 64KBIT EEPROM capacity
  • SPI interface protocol
  • Operating frequency of 10MHz