25LC512-I/W16K
Mfr.Part #
25LC512-I/W16K
Package / Case
Die
Description
IC EEPROM 512KBIT SPI 20MHZ DIE
Memory Size :
512Kb 64K x 8
RoHS :
Non-Compliant
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Base Part Number :
25LC512
Organization :
64KX8
Base Product Number :
25LC512
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Microchip Technology Inc
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
UPPER
Package :
Tray
Number of Words :
65536 words
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Supplier Device Package :
Die
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-XUUC-N
Packaging :
Tray
Memory Organization :
64K x 8
Memory Density :
524288 bit
Clock Frequency :
20MHz
Memory Width :
8
Screening Level :
TS 16949
Temperature Grade :
Industrial
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @10MHZ
Datasheets
25LC512-I/W16K
-- Memory IC -- Series 25LC512
25LC512-I/W16K Overview
As far as memory types are concerned, Non-Volatile is considered to be its memory type. In addition, memory ics is available in a Tray case as well. In the case of Die, it is embedded within the case. A memory chip with a capacity of 512Kb 64K x 8 is used on this device. There is a mainstream memory format used by this device, which is called EEPROM-format memory. This device has an extended operating temperature range of -40°C~85°C TA, so it's perfect for a wide range of demanding applications. It is capable of handling a voltage supply of 2.5V~5.5V. As far as the mounting type is concerned, Surface Mount is recommended. The part supports at least 1 functions to ensure a comprehensive working process. In the memory, there is a clock frequency rotation that ranges 20MHz. In order to select similar parts, typical manufacturers refer to 25LC512 as the device's base part number. The memory chip also offers ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @10MHZ to level up system performance despite its merits. This part plays an important role in applications that target the -- series of memory devices. The SPI-type serial bus this memory integrates with is helpful for transferring data to the CPU. This chip has the memory IC type EEPROM.
25LC512-I/W16K Features
Package / Case: Die
Additional Feature:ALSO OPERATES WITH 2.5VMIN @10MHZ