25LC320A-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25LC320A-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 32KBIT SPI 8TSSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Clock Frequency :
10MHz
Number of Terminals :
8
Memory Size :
32Kb 4K x 8
Nominal Supply Current :
5mA
Published :
2007
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Organization :
4 k x 8
Product Type :
EEPROM
Height :
1mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Memory Organization :
4K x 8
Interface Type :
SPI
Packaging :
Tube
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Pin Count :
8
Base Product Number :
25LC320
Factory Lead Time :
6 Weeks
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Reach Compliance Code :
Compliant
Interface :
SPI, Serial
Number of Terminations :
Serial Bus Type :
SPI
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Interfaces :
Serial (SPI)
Operating Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
HTS Code :
Operating Supply Current :
5 mA
Memory Format :
EEPROM
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Data Retention :
200 Year
Mounting Type :
Surface Mount
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Pins :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5 V
Terminal Form :
Gull wing
Memory Density :
32768 bit
Power Supplies :
3/5 V
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Lead Free :
Lead Free
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Finish :
MATTE TIN
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Subcategory :
Memory and Data Storage
Package :
Tube
Parallel/Serial :
Serial
Length :
3mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Programming Voltage :
3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5 ms
Data Retention Time-Min :
200
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Interface :
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Standby Current-Max :
0.000001A
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
25LC320A
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Mounting Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
0.005 mA
Density :
32 kb
RoHS :
Details
Number of Functions :
yes
Memory IC Type :
Width :
4.4mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Microchip
Number of Words :
4096 words
Access Time :
50 ns
Pbfree Code :
yes
Memory Width :
Temperature Grade :
Industrial
Datasheets
25LC320A-I/ST
Introducing Memory Microchip Technology 25LC320A-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:25LC320A, 25LC320A-I/ST pinout, 25LC320A-I/ST datasheet PDF, 25LC320A-I/ST amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC320A-I/ST ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.