25LC1024-I/SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25LC1024-I/SM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Nominal Supply Current :
10mA
Memory Format :
EEPROM
Access Time :
50 ns
Lead Free :
Lead Free
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Interface Type :
Serial (SPI)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
Memory Interface :
SPI
Data Retention Time-Min :
200
Base Product Number :
25LC1024
Contact Plating :
Tin
Package Shape :
RECTANGULAR
Data Retention :
200(Min) Year
Number of Terminals :
8
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Terminal Position :
Dual
Interface :
SPI, Serial
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Mounting :
Surface Mount
Operating Supply Current :
10 mA
Memory Width :
8
Write Cycle Time - Word, Page :
6ms
Base Part Number :
25LC1024
Length :
5.33mm
Packaging :
Tube
Programming Voltage :
2.5 → 5.5V
Supplier Device Package :
8-SOIJ
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Type :
Non-Volatile
Pin Count :
Surface Mount :
yes
Typical Operating Supply Voltage :
3.3, 5 V
Organization :
128KX8
Memory IC Type :
EEPROM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
Type :
NOR TYPE
Screening Level :
Industrial
Hardware Data Protection :
yes
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Number of Functions :
1
Product Type :
Microchip
Package Type :
SOIJ
Number of Pins :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Standby Current-Max :
0.000001A
Clock Frequency :
20MHz
Parallel/Serial :
Serial
Power Supplies :
3/5V
Height :
1.98mm
HTS Code :
Seated Height-Max :
2.03 mm
Memory Organization :
128K x 8
Density :
1 Mb
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Published :
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Memory Density :
1048576 bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
RoHS :
Details
Minimum Operating Supply Voltage :
2.5 V
Serial Bus Type :
SPI
Terminal Pitch :
1.27mm
Temperature Grade :
Industrial
Additional Feature :
200 YEARS OF DATA RETENTION; 1000000 ENDURANCE CYCLES/WORD
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Words :
128K
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Product Category :
Package / Case :
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Supply Current-Max :
0.01 mA
Operating Frequency :
10 MHz
Memory Size :
1Mb 128K x 8
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Width :
5.38mm
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Package :
SOIJ
Write Cycle Time-Max (tWC) :
6ms
Dimensions :
5.33 x 5.38 x 1.98mm
Supply Voltage :
5V
Mount :
Mounting Type :
Datasheets
25LC1024-I/SM
Introducing Memory Microchip Technology 25LC1024-I/SM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:25LC1024, Number of Terminations:8, Type:NOR TYPE, Number of Pins:8, Package / Case:8-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, 25LC1024-I/SM pinout, 25LC1024-I/SM datasheet PDF, 25LC1024-I/SM amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC1024-I/SM ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.