25LC080B-I/SN
Mfr.Part #
25LC080B-I/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC EEPROM 8KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Memory
Interface :
SPI, Serial
Pin Count :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Size :
8Kb 1K x 8
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Interface Type :
SPI
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Memory Interface :
SPI
Number of Terminations :
8
Product Type :
EEPROM
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Type :
Non-Volatile
Organization :
1 k x 8
5ms
JESD-609 Code :
e3
Parallel/Serial :
Serial
Data Retention Time-Min :
200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clock Frequency :
10MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Series :
Qualification Status :
Not Qualified
Standby Current-Max :
0.000001A
Number of Words :
1024 words
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory IC Type :
Operating Supply Current :
6 mA
Number of Pins :
Nominal Supply Current :
6mA
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Supplies :
3/5V
Memory Format :
Supplier Device Package :
8-SOIC
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Seated Height-Max :
1.75 mm
Base Product Number :
25LC080
Serial Bus Type :
Terminal Pitch :
1.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Current-Max :
0.006 mA
Memory Density :
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Status :
Active
Length :
4.9mm
Memory Organization :
1K x 8
Mount :
Surface Mount
Temperature Grade :
Industrial
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
25LC080B
Density :
8 kB
Supply Voltage :
5V
Width :
3.9mm
HTS Code :
Memory Width :
Subcategory :
Memory and Data Storage
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Mounting Type :
Published :
Interfaces :
Serial (SPI)
Package Shape :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.25mm
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
ECCN Code :
EAR99
Access Time :
100 ns
Packaging :
Tube
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Data Retention :
200 Year
Microchip
Datasheets
25LC080B-I/SN
Introducing Memory Microchip Technology 25LC080B-I/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:25LC080B, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 25LC080B-I/SN pinout, 25LC080B-I/SN datasheet PDF, 25LC080B-I/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 25LC080B-I/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 25LC080B-I/SN
[Memory Microchip Technology 25LC080B-I/SN] Overview
Featuring advanced SPI interface technology, this EEPROM boasts lightning-fast data transfer rates of up to 10MHz, ensuring swift and seamless operation in even the most demanding environments. Its compact 8SOIC package makes it ideal for space-constrained designs, while its robust construction guarantees exceptional durability and longevity.
[25LC080B-I/SN] Features
  • High-performance EEPROM with 8KBIT capacity
  • SPI interface with maximum clock frequency of 10MHz
  • Compact 8SOIC package for space-efficient designs
  • Wide voltage range: 2.5V to 5.5V
  • Low power consumption for extended battery life
  • Industry-leading reliability and endurance
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C