25AA256X-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25AA256X-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 256KBIT SPI 8TSSOP
Stock
237
In Stock :
237
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
25AA256
Power Supplies :
2/5 V
Subcategory :
Memory and Data Storage
Radiation Hardening :
No
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Height :
1 mm
Product Type :
EEPROM
Number of Functions :
1
Number of Terminals :
8
Published :
2007
HTS Code :
Organization :
32 k x 8
Brand :
Supply Current-Max :
0.006 mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Pin Count :
8
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Access Time :
50 ns
Interfaces :
Serial (SPI)
Number of Words :
32768 words
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Package Shape :
RECTANGULAR
Memory IC Type :
EEPROM
Base Part Number :
25AA256
Terminal Position :
Dual
Memory Type :
Non-Volatile
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.4mm
Interface :
SPI, Serial
Parallel/Serial :
Serial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Memory Density :
262144 bit
Height Seated (Max) :
1.1mm
Operating Supply Voltage :
5V
Data Retention :
200 Year
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Interface :
SPI
Number of Pins :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Seated Height-Max :
1.1 mm
Operating Supply Current :
6 mA
Series :
Lead Free :
Lead Free
Standby Current-Max :
0.000001A
JESD-609 Code :
e3
Interface Type :
SPI
Nominal Supply Current :
6mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Product Category :
Width :
3mm
Programming Voltage :
2.5 V, 3.3 V, 5 V
Memory Organization :
32K x 8
Microchip
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
yes
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Supply Voltage :
2.5V
Package :
Tube
Clock Frequency :
10MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Retention Time-Min :
200
Serial Bus Type :
Memory Format :
Memory Width :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
Supplier Device Package :
8-TSSOP
RoHS :
Details
Temperature Grade :
Industrial
Factory Lead Time :
6 Weeks
Density :
256 kb
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Mounting Style :
SMD/SMT
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
25AA256X-I/ST
Introducing Memory Microchip Technology 25AA256X-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:25AA256, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), 25AA256X-I/ST pinout, 25AA256X-I/ST datasheet PDF, 25AA256X-I/ST amp .Beyond Memory Microchip Technology 25AA256X-I/ST ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.