25AA020A-I/MS
Mfr.Part #
25AA020A-I/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC EEPROM 2KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
Memory
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Series :
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Retention Time-Min :
200
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
DATA RETENTION > 200 YEARS; 1,000,000 ERASE/WRITE CYCLES
Supplier Device Package :
8-MSOP
Organization :
256 x 8
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Subcategory :
Memory and Data Storage
Base Product Number :
25AA020
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
850μm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminals :
8
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Package :
Tube
Published :
Memory Density :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
2/5 V
Supply Current-Max :
0.005 mA
Memory Format :
EEPROM
Nominal Supply Current :
5mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
SPI
Interface :
SPI, Serial
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Words :
256 words
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Surface Mount
Memory Width :
8
Memory IC Type :
Mounting Type :
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Seated Height-Max :
1.1 mm
Standby Current-Max :
0.000001A
Operating Supply Voltage :
5V
Package Shape :
Square
Width :
3mm
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Base Part Number :
25AA020A
Interfaces :
Serial (SPI)
Termination :
SMD/SMT
Programming Voltage :
2.5 V, 3.3 V, 5 V
Product Type :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Microchip
Clock Frequency :
10MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Temperature Grade :
Industrial
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Pin Count :
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Parallel/Serial :
Serial
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Serial Bus Type :
SPI
Access Time :
50 ns
Brand :
Product Category :
Number of Functions :
1
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Density :
2 kb
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Retention :
200 Year
Supply Voltage :
2.5V
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Organization :
256 x 8
Length :
3mm
Datasheets
25AA020A-I/MS
Introducing Memory Microchip Technology 25AA020A-I/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:25AA020A, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, 25AA020A-I/MS pinout, 25AA020A-I/MS datasheet PDF, 25AA020A-I/MS amp .Beyond Memory Microchip Technology 25AA020A-I/MS ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.