25AA040AT-I/ST
Mfr.Part #
25AA040AT-I/ST
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 10MHZ 8TSSOP
Memory Size :
4Kb 512 x 8
Base Product Number :
25AA040
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Mount :
Surface Mount
Memory Organization :
512 x 8
Active
Pbfree Code :
yes
Seated Height-Max :
1.2 mm
Length :
4.4mm
Temperature Grade :
Industrial
Interfaces :
Serial (SPI)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Organization :
512 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Additional Feature :
DATA RETENTION > 200 YEARS; 1,000,000 ERASE/WRITE CYCLES
Clock Frequency :
10MHz
Base Part Number :
25AA040A
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Width :
3mm
Nominal Supply Current :
5mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Supply Voltage :
2.5V
5ms
HTS Code :
Height :
1 mm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Serial Bus Type :
Number of Words :
512 words
Density :
4 kb
Supply Current-Max :
0.005 mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Microchip
Operating Supply Voltage :
5V
Pin Count :
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
5ms
Height Seated (Max) :
1.2mm
Memory Density :
4096 bit
Datasheets
25AA040AT-I/ST
Introducing Memory Microchip Technology 25AA040AT-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:25AA040A, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, 25AA040AT-I/ST pinout, 25AA040AT-I/ST datasheet PDF, 25AA040AT-I/ST amp .Beyond Memory Microchip Technology 25AA040AT-I/ST ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.