25AA040AT-I/SN
Mfr.Part #
25AA040AT-I/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Seated Height-Max :
1.75 mm
Memory Size :
4Kb 512 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
DATA RETENTION > 200 YEARS; 1,000,000 ERASE/WRITE CYCLES
Organization :
512 x 8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Base Part Number :
25AA040A
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Organization :
512 x 8
Memory Density :
4096 bit
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Serial Bus Type :
SPI
Pin Count :
200
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Number of Pins :
Supplier Device Package :
8-SOIC
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Base Product Number :
25AA040
Radiation Hardening :
No
Number of Words :
512 words
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Type :
Length :
4.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8 V
Factory Lead Time :
3 Weeks
Height Seated (Max) :
1.75mm
Width :
3.9mm
Memory Width :
Density :
4 kb
Supply Current-Max :
0.005 mA
Microchip
Clock Frequency :
10MHz
Nominal Supply Current :
5mA
Operating Supply Voltage :
5V
Interface :
SPI, Serial
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.25 mm (Min)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
25AA040AT-I/SN
Introducing Memory Microchip Technology 25AA040AT-I/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:25AA040A, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, 25AA040AT-I/SN pinout, 25AA040AT-I/SN datasheet PDF, 25AA040AT-I/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 25AA040AT-I/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 25AA040AT-I/SN
Memory Microchip Technology 25AA040AT-I/SN Overview
With a capacity of 4KBIT and utilizing the Serial Peripheral Interface (SPI) protocol, this EEPROM delivers reliable data storage and retrieval at blazing speeds of up to 10MHz. Its compact 8SOIC package ensures easy integration into circuit designs, while its low power consumption enhances energy efficiency, prolonging the lifespan of battery-powered devices.
25AA040AT-I/SN Features
  • High-performance 4KBIT EEPROM
  • Serial Peripheral Interface (SPI) protocol
  • Speeds of up to 10MHz