250VXR1200MEFCSN35X45
Mfr.Part #
250VXR1200MEFCSN35X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
VXR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tan Delta :
0.15
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
1.64317mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Diameter :
35mm
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
7000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
2.3A
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
1200μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
45mm
Rubycon 250VXR1200MEFCSN35X45
VXR 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In