250VXH560MEFC25X35
Mfr.Part #
250VXH560MEFC25X35
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
VXH
Ripple Current @ Low Frequency :
1.99A @ 120Hz
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.985A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
VXH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In