250VXH470MEFC22X40
Mfr.Part #
250VXH470MEFC22X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.97A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
VXH
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
2.955A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
VXH 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In