250VXG680MEFC30X35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
250VXG680MEFC30X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Series :
VXG
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.11A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.165A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
680μF
VXG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In