250LSQ1200MEFC36X83
Mfr.Part #
250LSQ1200MEFC36X83
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SCREW
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current :
2.4A
Height Seated (Max) :
3.386 86.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Height :
83mm
Capacitance :
1200μF
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Mount :
Chassis Mount
Series :
LSQ
Diameter :
36mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.832A @ 10kHz
Lead Pitch :
12.7mm
Rubycon 250LSQ1200MEFC36X83
LSQ 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.4A 1.417Dia 36.00mm -25°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals