228TMA025M
Mfr.Part #
228TMA025M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Ripple Current :
1.04A
Capacitance :
2200µF
Size / Dimension :
0.630Diax1.220L 16.00mmx31.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.1615A @ 50kHz
Package / Case :
Axial, Can
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
1.65mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.04A @ 120Hz
Series :
TMA
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Diameter :
16mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
151mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Length :
31mm
Datasheets
228TMA025M
Cornell Dubilier Electronics 228TMA025M
TMA 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.04A 0.630Diax1.220L 16.00mmx31.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can