228SAK035M
Mfr.Part #
228SAK035M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Stock
310
In Stock :
310
Capacitance :
2200µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.748A @ 10kHz
Ripple Current :
1.52A
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarization :
Polar
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Series :
SAK
Ripple Current @ Low Frequency :
1.52A @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Tan Delta :
0.18
Published :
2006
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
7.493mm
Leakage Current :
2.31mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
136mOhm @ 120Hz
Datasheets
228SAK035M
Cornell Dubilier Electronics 228SAK035M
SAK 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.52A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can