228KBM025M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
228KBM025M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.78A @ 100kHz
Tan Delta :
0.18
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.55mA
Capacitance :
2200µF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
2.085A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
136mOhm @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Series :
KBM
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
25mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
25V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
228KBM025M
Cornell Dubilier Electronics 228KBM025M
KBM 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can