228AMVARFAMSCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
228AMVARFAMSCR
Manufacturer
CTS Corporation
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Stock
322
In Stock :
322
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Switch Function :
Off-Mom
Illumination :
Illuminated
Actuator Height off PCB, Vertical :
14.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Actuator Type :
Oval Button
Actuator Orientation :
Top Actuated
Series :
228A
Switch Travel :
0.25mm
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination Style :
Gull wing
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color :
LED, Red
Outline :
7.20mm x 6.80mm