227LMX450M2CG
Mfr.Part #
227LMX450M2CG
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
220μF
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated :
450V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.7052A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.16A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5071Ohm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
LMX
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Datasheets
227LMX450M2CG
Cornell Dubilier Electronics 227LMX450M2CG
LMX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In