227CKH050M
Mfr.Part #
227CKH050M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
841.5mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tan Delta :
0.1
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
10mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
22 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753.63mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
HTS Code :
Ripple Current :
510mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
16mm
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Leakage Current :
0.33mA
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
CKH
Datasheets
227CKH050M
Cornell Dubilier Electronics 227CKH050M
CKH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can