227AXZ016M
Mfr.Part #
227AXZ016M
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Stock
848
In Stock :
848
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 100kHz
Terminal Shape :
Flat
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
7.3mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Width :
6.6mm
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Published :
2016
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
0.0352mA
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size Code :
2626
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
16V
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
340mOhm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current :
280mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
AXZ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.206Ohm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
227AXZ016M
Cornell Dubilier Electronics 227AXZ016M
AXZ 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 280mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD