226UVK050MEL
Mfr.Part #
226UVK050MEL
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
105mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
70mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.55Ohm @ 120Hz
Series :
UVK
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
226UVK050MEL
Cornell Dubilier Electronics 226UVK050MEL
UVK 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 70mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD