225TTA250M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
225TTA250M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Q Factor :
0.2
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150.715Ohm @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Tan Delta :
0.2
Dissipation Factor :
0.2 %
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
8mm
Package / Case :
Axial, Can
Voltage :
250V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.122mA
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Height :
16mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
30mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
51mA @ 50kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Epoxy Ends
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Series :
TTA
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Capacitance :
2.2μF
Datasheets
225TTA250M
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225TTA250M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Axial, Can, Voltage:250V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, 225TTA250M pinout, 225TTA250M datasheet PDF, 225TTA250M amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225TTA250M ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 225TTA250M
TTA 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can