225P33391WD3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
225P33391WD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
9.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Voltage :
100V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
DC Link, DC Filtering
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PET
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
500 hours
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated AC :
70V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.033µF
Insulation Resistance :
200mOhm
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
6.9mm
Color :
Orange
Dissipation Factor :
0.75 %
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
Dielectric Material :
Polyester
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Height :
9.4mm
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.701Lx0.272W 17.80mmx6.90mm
Series :
Orange Drop® 225P
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 70
Tolerance :
±10%
Datasheets
225P33391WD3
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P33391WD3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Terminations:2, 225P33391WD3 pinout, 225P33391WD3 datasheet PDF, 225P33391WD3 amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P33391WD3 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 225P33391WD3
Orange Drop® 225P 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 70V-AC Polyester PCB, Through Hole
225P33391WD3 Overview
As a result of the device, there is 200MOhm insulation resistance.Electrical devices with 0.375 9.52mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~85°C is suitable for operation of the device.
225P33391WD3 Features
200MOhm insulation resistance