225P10492XD3
Mfr.Part #
225P10492XD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 200VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Depth :
9.4mm
Life (Hours) :
500 hours
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PET
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
800 µm
Published :
Package / Case :
Radial
Series :
Orange Drop® 225P
Termination :
PC Pins
Voltage :
200V
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 140
Dissipation Factor :
0.75 %
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
HTS Code :
Color :
Orange
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Size / Dimension :
0.799Lx0.370W 20.30mmx9.40mm
Dielectric Material :
Polyester
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated AC :
140V
Insulation Resistance :
200mOhm
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Height :
18mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
9.5mm
Datasheets
225P10492XD3
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P10492XD3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Voltage:200V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, 225P10492XD3 pinout, 225P10492XD3 datasheet PDF, 225P10492XD3 amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P10492XD3 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 225P10492XD3
Orange Drop 225P FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.799Lx0.370W 20.30mmx9.40mm ±10% 0.1muF 200V