225P22391WD3
Mfr.Part #
225P22391WD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD
Stock
831
In Stock :
831
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Insulation Resistance :
200mOhm
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
PET
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Lead Spacing :
0.374 9.50mm
Size / Dimension :
0.701Lx0.252W 17.80mmx6.40mm
Capacitance :
0.022µF
JESD-609 Code :
e3
Applications :
DC Link, DC Filtering
Depth :
6.4mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
70V
HTS Code :
Published :
2001
Series :
Orange Drop® 225P
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 70
Voltage :
100V
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polyester
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.75 %
Color :
Orange
Factory Lead Time :
22 Weeks
Height :
8.9mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
9.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
500 hours
Datasheets
225P22391WD3
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P22391WD3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C, Voltage:100V, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, 225P22391WD3 pinout, 225P22391WD3 datasheet PDF, 225P22391WD3 amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P22391WD3 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 225P22391WD3
Orange Drop® 225P 0.022μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 70V-AC Polyester PCB, Through Hole
225P22391WD3 Overview
There is 200MOhm insulation resistance from the device.The lead spacing of this electrical device is 0.374 9.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~85°C.
225P22391WD3 Features
200MOhm insulation resistance