225P15394XD3
Mfr.Part #
225P15394XD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.799Lx0.280W 20.30mmx7.10mm
Lead Pitch :
9.5mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Depth :
7.1mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Published :
2001
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Color :
Orange
Capacitance :
0.015µF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Series :
Orange Drop® 225P
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Insulation Resistance :
200mOhm
Voltage - Rated AC :
200V
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.75 %
Lead Spacing :
0.374 9.50mm
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
DC Link, DC Filtering
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Height :
14.7mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Life (Hours) :
500 hours
Dielectric :
PET
Mount :
PCB, Through Hole
Datasheets
225P15394XD3
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P15394XD3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, Package / Case:Radial, 225P15394XD3 pinout, 225P15394XD3 datasheet PDF, 225P15394XD3 amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 225P15394XD3 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 225P15394XD3
Orange Drop® 225P 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester PCB, Through Hole
225P15394XD3 Overview
From the device, there is an insulation resistance of 200MOhm.There is 0.374 9.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~85°C is the maximum temperature at which the device can operate.
225P15394XD3 Features
200MOhm insulation resistance