222ADVBB
Mfr.Part #
222ADVBB
Manufacturer
CTS Corporation
Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Actuator Height off PCB, Vertical :
5.00mm
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Switch Travel :
0.25mm
Published :
Feature :
Tactile Feedback
Actuator Type :
Standard
Illumination :
Non-Illuminated
JESD-609 Code :
e4
Circuit :
SPST-NO
Operating Force :
260gf
Actuator Orientation :
Top Actuated
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination Style :
PC Pin
Mechanical Life :
200,000 Cycles
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Outline :
6.20mm x 6.20mm
Switch Function :
Off-Mom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
222A