220MXG680MEFCSN25X35
Mfr.Part #
220MXG680MEFCSN25X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
1.16035mA
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.05A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
MXG
Rated (DC) Voltage (URdc) :
220V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
220V
Ripple Current @ High Frequency :
3.075A @ 10kHz
Capacitance :
680μF
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
35mm
MXG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In