220MXG560MEFCSN22X40
Mfr.Part #
220MXG560MEFCSN22X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Series :
MXG
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated DC :
220V
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
22mm
Leakage Current :
1.053mA
Ripple Current :
1.61A
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.06A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
560μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rubycon 220MXG560MEFCSN22X40
MXG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.61A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In