2164-46-01-P2
Mfr.Part #
2164-46-01-P2
Description
CONN HEADER VERT 46POS 2MM
Lead Pitch :
2mm
Pitch :
2.0066mm
Height :
1.5mm
Contact Length - Mating :
0.152 3.86mm
Width :
4mm
Number of Rows :
2
Number of Positions :
46
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Contacts :
46
Plastic
Overall Contact Length :
0.329 8.36mm
Series :
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Board to Board or Cable
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
2164-46-01-P2
NorComp 2164-46-01-P2
2164 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 46-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height