2163-33-02-P2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2163-33-02-P2
Manufacturer
NorComp
Description
CONN HEADER R/A 33POS 2MM
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Lead Free :
Contains Lead
Contact Shape :
Square
Series :
Pitch :
2.0066mm
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Gender :
Male
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Height :
1.5mm
Contact Length - Mating :
0.152 3.86mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type :
Male Pin
Published :
Number of Contacts :
33
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Width :
3.5mm
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
33
Color :
Black
Housing Color :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Plastic
Lead Pitch :
2mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Datasheets
2163-33-02-P2
NorComp 2163-33-02-P2
2163 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic, Glass Filled 33-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height